5 tipů pro správné čerpadlo i domácí vodárnu

5 tipů pro správné čerpadlo i domácí vodárnu

5 tipů pro správné čerpadlo i domácí vodárnu

Jako u každé věci, u které chceme, aby nám dlouho a spolehlivě sloužila, je velmi praktická příprava. Posedět si u kávy a v klidu si promyslet celý projekt, nám zajistí pozdější klidné spaní. Než se tedy rozhodnete ke koupi vodního čerpadla nebo vodárny, ujasněte si, jak bude vypadat celek. Následující doporučení vám pomohou ke správnému rozhodnutí. 

1.Druh vody rozhoduje o typu čerpadla

Víte jakou vodu chcete čerpat? Půjde o vodu pitnou dešťovou nebo splaškovou? Typ čerpadla vybírejte podle stupně znečištění vody.

Pitná voda

Z podzemních zdrojů ji čerpáme pomocí povrchových odstředivých čerpadel, nebo čerpadly ponornými

Čistá užitková voda

Dešťová nebo rybniční voda nevyžaduje speciální konstrukci čerpadla. Sacím košem s jemnou mřížkou, je ale nutné zabránit vniknutí nečistot (listí, tráva apod.) do čerpadla

Splašková voda

Zde se hodí čerpadla litinová/nerezová. Jejich konstrukce je přizpůsobena do tvaru oběžného kola. Často je nutné použít čerpadlo s řezacím zařízením, které hrubé nečistoty před čerpáním nejdříve rozdrtí

2. Zdroj vody

Důležitou informací jsou údaje o zdroji vody, zda se jedná o vrt nebo studnu, jak hluboko je voda a jak je zdroj vody vzdálen. Výškový rozdíl vody je totiž jednou z velmi důležitých veličin nutných k výpočtu výkonu čerpadla.

Sečtěte všechny výšky od zdroje vody k výtoku a přičtěte ztrátu 1m výškově za každých 10 m délky potrubí. Také je nutné převést na metry i další veličiny. Např. 10 m výšky odpovídá 1 Atm, 100 J/kg, 0,1 Mpa. apod.

5 tipů pro správné čerpadlo i domácí vodárnu
 • (Hs) výška hladiny (od hrdla čerpadla po nejnižší hladinu vody)
 • (Ls) vzdálenost studny od uvažovaného umístění vodárny
 • Pro určení potřebného tlaku vody (MPa) v místě spotřeby, je nutné znát typy spotřebičů (aut. pračka, myčka nádobí…) a jejich umístění

3. Typy čerpadel podle hloubky vodního zdroje

Povrchová čerpadla

 • S povrchových čerpadlem lze čerpat vodu pouze do hloubky 8m. Z větších hloubek už bude nutné použít čerpadlo ponorné
 • Při čerpání vody z řeky nebo potoka je důležité spíše zabezpečit čerpadla proti krádeži, než řešit jeho technické parametry. Povrchové čerpadlo na vlastním pozemku totiž bude více v bezpečí, než čerpadlo ponorné, které instalujete u zdroje vody mimo váš pozemek

Ponorná čerpadla

 • Ponorné čerpadlo lze použít téměř vždy. Je sice cenově dražší, ale díky své konstrukci má své výhody
 • Lze s nimi čerpat vodu z větších hloubek. než je 8 metrů

4.Četnost použití a materiál čerpadla

Myslete na to, že četnost použití čerpadla rozhoduje o materiálu, ze kterého je vyrobeno. Plastová čerpadla volíme k občasnému použití na vaší zahradě. Čerpadla pro trvalou zátěž, používaná k zásobování vodou rodinného domu, se doporučují nerezová.

5. Množství k čerpání a stálý tlak vody

Dalším z důležitých parametrů k výběru a koupi čerpadla je množství vody, které chceme čerpat.  Na jeho stanovení použijeme dva ukazatele. Jde o počet osob v domě a spektrum využití vody. Zejména druhý ukazatel je v dnešní době bazénů, saun, myček na nádobí a rozsáhlých zahrad velmi důležitý. Z tohoto důvodu stouply v posledních několika letech nároky na okamžitou spotřebu množství vody zejména v rodinných domech. 

Množství vody je značeno písmenem Q, v jednotkách: litry za sekundu (nebo minutu), v metrech krychlových. Pro zásobování domu je nutný výkon okolo 3m3/hod s dostatečným tlakem vody. Máte-li v úmyslu zásobovat vodou celý dům, bude nutné použít domácí vodárnu, která svou konstrukcí zajistí stabilní dodávku vody v celém domě. Součástí vodárny je tlaková nádoba (nejčastěji membránová,) která tlak v potrubí zajistí a zamezí častému spínání čerpadla. 

Výkon vodárny je vždy dán výkonem čerpadla a nikoliv velikostí nádoby. Její velikost lze odvodit z údajů spotřeby vody. Doporučujeme však celkovou sestavu nechat navrhnout odborníkem.

SCALA 2
Plně integrovaná domácí vodárna SCALA Grundfos, zajišťující konstantní tlak vody ve všech odběrových místech. V případě, že je několik kohoutků otevřeno najednou, přizpůsobí svůj výkon a tlak vody vyrovná

Můžeme čerpat vodu bez elektřiny? Ano, jde to

Palivový motor
U malých objemů se používají čerpadla s malým benzínovým motorem. V současné době jsou na našem trhu především italská čerpadla. Jsou spolehlivá, dostatečně výkonná a navíc velice lehká. Při přenášení mají necelých 7 kg. Palivem je mix běžného benzínu s olejem, stejně jako u sekaček na trávu či motorových pil. Tato čerpadla však dokáží čerpat vodu z maximální hloubky 8 m. V případě velkých množství vody se používají čerpadla s dieselovým motorem.

Ruční pumpa
Jde o nejstarší typy čerpadel a na jejich osvědčené konstrukci se za ta léta nic podstatného nezměnilo. I zde rozhoduje již zmiňovaná sací výška. Pro čerpání vody z max. hloubky 8 m můžeme použít čerpadla jako jsou: LILA, NP 75, NP 90, STANDARD II, STANDARD T.

Doporučení na závěr

 1. Pokud chcete použít čerpadlo na třífázový proud, ověřte jeho dostupnost v místě použití
 2. V případě, že vydatnost studny nebo vrtu je menší než výkon čerpadla, je nutná instalace hlídače hladiny.
 3. Pro dosažení parametrů uvedených na čerpadle nezmenšujte světlost výtlačného potrubí nebo hadice.
 4. Pozor na uváděné parametry čerpadel!Často jsou uváděny pouze údaje určující maximální hodnoty množství čerpané vody a výtlaku (Qmax a Hmax)
 5. Nákup čerpadla bez zabezpečeného záručního a pozáručního servisu je velice riskantní, chcete-li zajistit spolehlivou a nepřerušenou dodávky vody

Další články